חדשות

לראשונה בעולם: משרד הבריאות אישר בשר מתורבת מבוסס בקר

האישור למוצר, הכולל תרבית תאים שמקורם בבקר, נעשה בפיילוט שבחן חלבון אלטרנטיבי בשירות המזון הארצי | המוצר עמד בבדיקות יסודיות וביניהן טוקסיקולוגיה, אלרגניות, הרכב תזונתי ובטיחות

מלבד תאים שמקורם מביצית מופרית של פרה, אין בתהליך הייצור או במוצר הסופי רכיבים שמקורם מן החי. צילום: אילוסטרציה

"בשר מתורבת", מוצר מזון שכולל תרבית תאים שמקורם מבקר, אושר על ידי שירות המזון הארצי במשרד הבריאות, זאת אל נוכח הביקוש העולמי הגובר לחלבונים והחשיבות האקולוגית בייצור מזון שמקורו אינו בחי.

זהו אישור ראשון בעולם לשימוש במוצר מזון מבוסס תרבית בקר. בהודעה שפרסם המשרד הבוקר (ד') נכתב כי האישור למוצר נעשה במסגרת פיילוט שבחן חלבון אלטרנטיבי במחלקה לניהול סיכונים במזון, בשירות המזון הארצי במשרד הבריאות.

בשר מתורבת מוגדר כ"מזון חדש" ולכן אישורו נעשה בתהליך מורכב ופרטני, כיוון שלכל חברה טכנולוגיה תהליכי ייצור ומוצר שונים. צוות המחלקה לניהול סיכונים במזון, שעמל על הפיילוט, ביצע הערכה יסודית של היבטי הבטיחות הקשורים לצריכת המוצר של חברת אלף פארמס (Aleph Farms), בהתאם למידע שהועבר על ידי החברה. לאחר שעבר את כל ההערכות, ניתן האישור לשיווק המוצר לציבור בישראל.

בהודעה שפרסמה החברה נכתב כי "מלבד תאים שמקורם מביצית מופרית של פרה, אין בתהליך הייצור או במוצר הסופי רכיבים שמקורם מן החי ובתהליך הייצור גם לא נעשה כל שימוש באנטיביוטיקה. הייצור מתנהל בתהליך מבוקר המאפשר מעקב אחרי כל שלב, וסביבת הייצור הנקייה מפחיתה כל סיכון לזיהום".

ד"ר זיוה חממא, מנהלת המחלקה לניהול סיכונים במזון, אמרה כי "האישור הופך את ישראל למדינה הראשונה בעולם שמאשרת תרבית תאי בקר כמזון ומובילה עולמית בתחום, תוך שמירה על בריאות הציבור. האישור מגיע לאחר שנבחנו מגוון גורמים קריטיים, ביניהם טוקסיקולוגיה, אלרגניות, הרכב תזונתי, בטיחות מיקרוביולוגית וכימית של המזון החדש ותהליך הייצור שלו על כלל היבטיו, החל מבידוד התאים הראשוני וכלה בעיבוד ואריזת מוצר המזון המוגמר".

ד"ר חממא הוסיפה ואמרה כי החיפוש אחרי מקורות מזון חלופיים שראויים לאישור נמשך. "שירות המזון הארצי במשרד הבריאות ממשיך לקיים שיח רחב עם חברות שונות בתחום החלבון האלטרנטיבי בישראל, על מנת לקדם את התחום ולוודא שהמוצרים שישווקו בישראל יהיו בטוחים לשימוש. אנו רוצים להודות לרשות החדשנות על חלקם בפרויקט ולמשרד ראש הממשלה על שיתוף הפעולה עבור כלל הציבור בישראל".

נושאים קשורים:  בשר מתורבת,  מזון,  חדשות,  משרד הבריאות,  Aleph Farms
תגובות