חדשות

פיתוח רפואי: גלולה רוטטת בקיבה למניעת אכילת יתר

גלולה ביו-אלקטרונית שפותחה על ידי חוקרים ב-MIT נבלעת 20 דקות לפני ארוחה ומשפיעה על התיאבון | במודל חזיר צומצמה צריכת המזון ב-40%

שובע, אכילת יתר. אילוסטרציה

חוקרים מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) ייצרו גלולה לבליעה שרוטטת בתוך הקיבה ויוצרת תחושה לא מבוססת במוח על מלאות הקיבה. הגלולה, שנבלעת 20 דקות לפני האכילה, עשויה להוביל לצמצום צריכת המזון ב-40%. מחקר פורסם על הפיתוח לאחרונה בכתב העת Science Advances.

טיפולים יעילים להשמנה דורשים התערבויות כירורגיות ואנדוסקופיות פולשניות או דבקות גבוהה במשטר תזונה וספורט של המטופלים, מה שמהווה אתגר לא פשוט למטופלים עם השמנת יתר.

קולטנים מכניים בקיבה חשים את התרחבות הקיבה ומעבירים איתות עצבי דרך עצב הואגוס, בהתאם לנפח הקיבה, על מנת ליזום את השלב הגסטרי שבו הקיבה מתרחבת ונמלאת במזון, מה שגורם לשחרור הורמונים הקשורים לתחושת שובע.

החוקרים מציינים כי שיטת גירוי חדשה שפיתחו פועלת באמצעות גלולה שרוטטת בחלל הקיבה כדי להפעיל באופן ספציפי את קולטני ההתמתחות הללו ולעורר תגובה אפרנטית וגאלית התואמת התמתחות מכנית.

"יצרנו ממריץ ביו-אלקטרוני רוטט (Vibrating Ingestible BioElectronic Stimulator - VIBES) בצורת גלולה נבלעת היוצרת גירוי רוטט להפעלת הקולטנים המכניים וקולטנים ברירית, שיגרמו לשחרור סרוטונין. בתמורה, נוצרת יוצר תגובה מטבולית הורמונלית התואמת למצב האכילה", תיארו החוקרים.

הגלולה נבלעת 20 דקות לפני הארוחה וכשהיא יוצרת מגע עם נוזלי הקיבה, היא מתחילה לרטוט. בהערכת הפיתוח ב-108 ארוחות של חזירים נמצאה צריכת מזון מופחתת בכ-40% באופן עקבי והשפעה על העלייה במשקל. "יישום ביולוגיית הקולטנים המכניים יכול לשנות את היכולת שלנו לעזור לחולים הסובלים מהפרעות תזונתיות", סיכמו החוקרים.

נושאים קשורים:  תיאבון,  השמנת יתר,  פיתוח רפואי,  מחקרים,  חדשות
תגובות