חדשות

שר האוצר: הצו על החזרת המס על משקאות ממותקים פורסם בטעות

ארגוני הבריאות בישראל זועמים על ביטול המס על משקאות ממותקים | השר סמוטריץ': החלטה אחרת בעניין תהיה בהידברות עם ראש הממשלה והסיעות החרדיות

משקאות קלים, משקאות דיאט. אילוסטרציה

השמחה על החזרת הצו שמטיל מס על משקאות ממותקים היתה, כך מתברר, מוקדמת. במסיבת עיתונאים שערך שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אתמול (ב'), הסביר כי הצו בנוגע למס על משקאות ממותקים, שפורסם ביום ו', פורסם בטעות. עוד אמר כי "אם ירצו להחזיר את המס לקראת תקציב 2024, זה יהיה בהידברות עם ראש הממשלה והסיעות החרדיות".

בטיוטת הצו שפתוח להערות הציבור עד ל-27.12 נכתב כי בהחלטת הממשלה באוגוסט 2021 להטיל מס קנייה על משקאות מתוקים, במסגרת "קידום אורח חיים בריא", הוטל מס בגובה 0.7 שקלים לליטר על משקאות מתוקים בהם שיעור הסוכר נמוך מ-5 גרם ל-100 מ"ל משקה, על משקאות מתוקים המכילים חומר ממתיק אחר וכן על מיצי פירות בהם שיעור הסוכר גבוה מ-5 גרם ל-100 מ"ל משקה. המס על ליטר תרכיז עמד על 4.2 שקלים.

כזכור, המס על שתייה ממותקת, שהוחל בינואר 2022, בוטל על ידי הממשלה הנוכחית בסוף חודש מרץ השנה כשהשר סמוטריץ' חתם על צו לביטול כל המס על המשקאות הממותקים, בהוראת שעה שתוקפה עד סוף שנת 2023.

מניתוח ראשוני של נתוני הצריכה בפועל על ידי גורמי המקצוע במשרד האוצר עולה כי מאז ביטול המס חלה עלייה משמעותית ברכישת משקאות ממותקים, זאת לאחר שבתקופה המקבילה בשנת 2022 בה הוטל מיסוי, חלה ירידה בצריכתם. הצו ממליץ להמשיך את הפטור ממס למשקאות אלו.

איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל, ההסתדרות הרפואית והפורום הישראלי לתזונה בת קיימא שיגרו ביום ה' שעבר קריאה נואשת לשר: "ביטול המס על משקאות הסוכר המזיקים הוא הפקרה פושעת של הציבור בישראל. הנתונים מוכיחים כי המס הפחית את הצריכה ב-12% באוכלוסיה הכללית ובכ-20% באוכלוסיה החרדית. הפחתת הצריכה מצילה חיים רבים ומונעת תחלואה קשה של סיבוכי סוכרת והשמנה. ביטול המס הגביר צריכת משקאות מזיקים באוכלוסיה הכללית ובמיוחד באוכלוסיה החרדית. את המחיר הבריאותי והכלכלי של ההפקרות משלם הציבור".

להטלת מס על צריכת משקאות ממותקים ישנו כמובן גם צד כלכלי. להערכת רשות המסים, ההכנסות מהמס על משקאות ממותקים היו כ-660 מיליון שקל בשנה.

עתירה לבג"ץ נגד ביטול המס על משקאות ממותקים שהוגשה על ידי חנוך ברקת, יו"ר עמותת דואליס ולשעבר מנכ"ל קרן אייפקס; הפורום הישראלי לתזונה בת קיימא; פרופ' אהרון טרואן מבית הספר למדעי התזונה באוניברסיטה העברית ופרופ' נדב דוידוביץ' העומד בראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון, עדיין תלויה ועומדת.

תגובות
אנונימי/ת
20.12.2023, 21:58

איזה בחור מתוק השר....

אנונימי/ת
21.12.2023, 20:13

שקרן אידיוט