חדשות

מחקר חדש מגלה מדוע ישראלים לא מצליחים לרדת במשקל

מחקר ישראלי בהובלת ד"ר עירית הוכברג, מ"מ מנהל מכון אנדוקרינולוגיה ברמב"ם, קובע: ציפיות לא ריאליות מדיאטות ושינוי תזונתי שמטרתו ירידה במשקל לא משיגים את התוצאות הרצויות

ד"ר עירית הוכברג, מ"מ מנהל מכון אנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ומנהלת שירות סוכרת ברמב"ם. "הרדיפה אחרי מטרה שהיא על סף הבלתי אפשרי מייצרת מעגל בעייתי". צילום: דוברות רמב"ם

קיטו, צום לסירוגין, רק תפוחי אדמה וביצים, בלי תפוחי אדמה וביצים, בלי פחמימה או בשיטת הנקודות – דיאטה לירידה במשקל היא חלק מהחיים של למעלה ממחצית האוכלוסיה בעולם המערבי והיא חוצה גבולות, מינים וגילאים. אבל האם זה מספיק לשנות את הרגלי התזונה כדי להפוך משמן לרזה? לפי מחקר ישראלי חדש, רוב הסיכויים שלא.

"הציפייה לירידה במשקל מעודף משקל למשקל תקין בעזרת דיאטה היא כמעט אף פעם לא מציאותית", אומרת ד"ר עירית הוכברג, מ"מ מנהל מכון אנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ומנהלת שירות סוכרת בקריה הרפואית רמב"ם, חיפה, אשר הובילה את המחקר החדש. "בקהילה הרפואית והמדעית זוהי עובדה ידועה שמגובה במחקרים כבר עשרות שנים, אבל בקרב הציבור הרחב התפישה השגויה הזו איכשהו עדיין קיימת".

לדבריה של ד"ר הוכברג, אותם היא מבססת על ניתוח נתונים של עשרות אלפי מנויים לפורומים בנושאי דיאטה בפלטפורמת Reddit – רוב האנשים עם משקל עודף הנמצאים בתהליך של דיאטה מגדירים לעצמם כמטרה להגיע למשקל רזה על פי חישוב ה-BMI. בפועל, כולם יורדים במשקל הרבה פחות ממה שציפו.

"מרבית הדיאטות הנמשכות לאורך זמן מסתיימות בירידה של קילוגרמים ספורים", מסבירה ד"ר הוכברג. "כך נמצא במחקרים קליניים שבדקו את השפעות הדיאטות השונות. קשה לרדת במשקל  וקשה עוד יותר לשמור על הירידה במשקל לאורך זמן. מפתיע להבין שמרבית האנשים עם השמנה עדיין מאמינים שזה אפשרי ומתחילים בדיאטה עם מטרה להגיע ליעד הזה".

במחקר, שפורסם לאחרונה, אספו ד"ר הוכברג ושותפה ד"ר אלעד יום-טוב מהפקולטה להנדסת תעשיה וניהול בטכניון, את נתוניהם של 56,000 בני אדם שהשתתפו בשישה פורומים העוסקים בדיאטות שונות בפלטפורמת רדיט (Reddit), בין השנים 2011-2020. המשתתפים, אשר דיווחו בקבוצת הדיון שהוגדרה סביב דיאטה מסוימת עם הגבלות תזונתיות שונות, סיפקו מידע מגוון על עצמם ואפשרו לחוקרים לקבל הצצה אל התהליכים שעברו.

המחקר עקב אחרי הנתונים שהמשתתפים השונים הזינו והיקף הפעילות שלהם ולמעשה ניתח את התפיסות והאמונות שלהם לגבי הצלחת התהליך מול מה שהתרחש בפועל.

על פי תוצאות המחקר, מספר הקילוגרמים הממוצע שהשילו חברי הפורומים שהמשיכו להשתתף לאורך זמן נע בין 12 ל-16 ק"ג, כאשר למעלה משלושת רבעים מאלה שהמשיכו לדווח בפורום ירדו לפחות 5% ממשקל גופם. במעקב של כמה חודשים הצליחו חברי פורום דיאטת קיטו לרדת הכי הרבה במשקל ביחס לשיטות הדיאטה האחרות שנבחנו.

"מחקרים קליניים שבדקו בסביבה מבוקרת את ההשלכות של דיאטות שונות על ירידה במשקל הגוף בכלל ולאורך זמן, הראו שהן מובילות לירידה של ארבעה עד שבעה ק"ג בממוצע ובהמשך עלייה מסוימת, כך שבטווח הארוך, בממוצע האנשים שמתמידים עם הדיאטה יהיו כשלושה ק"ג פחות ממה שהתחילו", מציינת ד"ר הוכברג.

"המשתתפים בפורומים שבדקנו במסגרת המחקר כיוונו לירידה במשקל גדולה בהרבה, עם הצהרת כוונות של ירידה למשקלים שנעים בין 24 ל-37 ק"ג פחות מהמשקל שאיתו התחילו את הדיאטה. יש פה פערים עצומים בין מה שאנחנו יודעים שקורה בפועל בתהליכים כאלה לבין מה שמרבית האנשים מאמינים שהם יכולים להשיג, אפילו אם הם חושבים שהם מכוונים למשקל תקין למבנה גופם, כלומר לא לרזון קיצוני".

ד"ר הוכברג מחדדת: "אלה שהצהירו מלכתחילה על מטרות ירידה במשקל במספר קילוגרמים גדול יותר הצליחו לרדת יותר, אך לא בסדרי הגודל אליהם שאפו".

לדבריה, "יש בעיה בציפיות שמבוססות על אמונות שגויות לגבי היכולת שלנו להביא לשינוי קיצוני במשקל שלנו בתהליך של דיאטה", מסבירה ד"ר הוכברג את הרציונל. "הרדיפה אחרי מטרה שהיא על סף הבלתי אפשרי מייצרת מעגל בעייתי שמניב שנאה עצמית, תחושת כישלון ואכזבה, פנייה לשיטות קיצוניות יותר להשגת המטרה, תנודתיות חדה במשקל המזיקה לבריאות ואף הפרעות אכילה. גם הלחץ החברתי מצד הסביבה, שמעבירה מסרים תמידיים לאדם השמן שעליו להשקיע מאמצים כדי 'לפתור את הבעיה' ולהפוך לאדם רזה, הוא מזיק מאוד".

כשהציפייה כל כך מוגזמת, בהכרח נוצרת אכזבה, וזו בעצם השורה התחתונה במחקר שהוא הגדול מסוגו שנעשה עד כה. "הרעיון הוא להבין שכשעושים שינוי תזונתי שמטרתו ירידה במשקל, יעד הירידה במשקל צריך להיות מותאם למה שאפשרי ובר השגה", מבהירה ד"ר הוכברג.

"חשוב להבין שמדובר בתהליך ארוך שמחייב שינוי אמיתי באורח החיים, כזה שאפשר להישאר איתו לאורך זמן. גם אם בלתי אפשרי לשנות לגמרי את מבנה הגוף ולהפוך לרזה וחטוב, יש תועלת משמעותית מאוד לבריאות אפילו בירידה של כמה ק"ג. כולנו שונים, ואין אף נוסחה שמתאימה לכולם באופן גורף, אבל העיקרון הזה הוא די כלל אצבע כשמדובר בדיאטה. המספרים מדברים בעד עצמם".

נושאים קשורים:  דיאטות,  משקל עודף,  השמנה,  ד"ר עירית הוכברג,  ירידה במשקל,  מחקר,  חדשות
תגובות
14.04.2023, 22:31

מאמר מעניין, תודה.
על פניו: מחזק את ההמלצה לתזונה קטוגנית ולתמיכה מתמשכת.

אנונימי/ת
15.04.2023, 20:27

האם התייחסו במחקר לתוצאות משטר האכילה של "אכלנים כפייתיים" OA ?