חדשות

תזונה צמחית מקטינה ב-20% את הסיכון לחלות בסרטן השד

ממחקר שנערך בצרפת עולה: אכילת מזונות צמחיים בריאים, בשילוב עם בשר או מזון מן החי, יש יתרונות בריאותיים והיא עשויה למנוע סרטן השד

סרטן השד (צילום: שאטרסטוק)

מחקר חדש הראה שתזונה עשירה בפירות, בירקות, בדגנים מלאים ובאגוזים, אך לאו דווקא צמחונית, עשויה להפחית את הסיכון לפתח סרטן שד אצל נשים לאחר גיל המעבר.

המחקר שנערך בצרפת חקר את הקשר בין תזונה מבוססת צמחים לסיכון לסרטן השד בקרב נשים לאחר גיל המעבר. נמצא שהסיכון לסרטן השד עלול לעלות אצל נשים לאחר גיל המעבר שאוכלות תזונה צמחונית לא בריאה העשירה בדגנים מעובדים, מיצי פירות, תפוחי אדמה ומוצרים מעובדים ממקור צמחי. תוצאות המחקר הוצגו בכנס של האגודה האמריקאית לתזונה.

מחקרים קודמים הראו שמדד מסת הגוף והתזונה קשורים לסיכון מוגבר לסרטן, אך המנגנון המדויק מאחורי קשר זה עדיין אינו מובן היטב. מחקרים הראו שמזונות מסוימים קשורים ישירות לסיכון לפתח סרטן, אך התזונה הכוללת חשובה יותר ועוזרת לשמור על משקל בריא. ידוע גם שאכילת דגנים מלאים וסיבים תזונתיים מפחיתה את הסיכונים לסרטן ושבשר מעובד מגדיל את הסיכון לחלות בסרטן.

החוקרים במחקר הנוכחי אספו נתונים של יותר מ-65,000 נשים במשך למעלה משני עשורים. הם זיהו וסיווגו את המקרים של סרטן השד. המטופלות דיווחו בעצמן על התזונה שלהן והחוקרים סיווגו אותה כתזונה מבוססת צמחים - בריאה ולא בריאה.

נרשמו כמעט 4,000 מקרים של סרטן השד במהלך המחקר. התוצאות הראו שהסיכון לסרטן השד בקרב המשתתפות ירד ככל שהקפידו על תזונה צמחית בריאה. החוקרים מצאו שלנשים שאכלו באופן קבוע תזונה בריאה על בסיס צמחי - גם אם היא כללה מזונות מהחי - היו בסיכון נמוך ב-14% לפתח סרטן שד. התוצאות היו רלוונטיות לכל תת הסוגים של סרטן השד. זאת בהשוואה לנשים שאכלו תזונה צמחית פחות בריאה, שכללה מזונות כמו מיצי פירות, תפוחי אדמה וקינוחים. לקבוצה זו היה סיכון גבוה ב-20% לסרטן השד.

יש להבחין בין תזונה מבוססת צמחים לתזונה צמחונית או טבעונית. תזונה בריאה על בסיס צמחי כוללת צריכה גבוהה יותר של פירות, ירקות, דגנים מלאים, אגוזים, קטניות, תה וקפה. לעומת זאת, התזונה הצמחית הלא בריאה כוללת צריכה גבוהה יותר של מוצרים מעובדים/ מזוקקים בעיקר ממקור צמחי כמו דגנים מזוקקים, מיצי פירות, ממתקים/קינוחים ותפוחי אדמה.

מסקנת המחקר היא שלאכילת מזונות צמחיים בריאים יותר בשילוב עם בשר או מזון מן החי יש יתרונות בריאותיים והיא עשויה למנוע סרטן השד. תוצאות המחקר מצביעות על כך שלא כל התזונה הצמחית בריאה באותה מידה, מה שעשוי להיות מפתיע כיוון שלדיאטות שאינן כוללות בשר יש בדרך כלל תדמית בריאותית חיובית.

החוקרים ציינו שאי אפשר להסיק ממסקנות המחקר על הקשר בין תזונה לבין סרטן השד אצל נשים צעירות יותר ויש צורך במחקרים נוספים על אוכלוסיות מגוונות יותר וכן מחקר על הקשר בין התזונה הצמחית הבריאה למטבוליטים בדם ולמיקרוביום המעיים.

נושאים קשורים:  תזונה,  מחקר,  חדשות,  סרטן שד
תגובות