חדשות

מחקר מצא: דיאטה עתירת שומן מגבירה את הסיכון לסרטן

במחקר חדש נמצא כי כמות השומן בתזונה משפיעה על רמות החנקן החמצני בגוף, דבר שמגביר את הסיכון לסרטן

ארוחה עתירת שומן. אילוסטרציה

מחקר חדש בדק את הקשר בין שומן בתזונה לחנקן חמצני (NO), שרמות גבוהות שלו קשורות למחלת הסרטן. המחקר בוצע באוניברסיטת אילינוי ופורסם בכתב העת ACS Central Science.

פיתוחה של גשושית מולקולרית חדשה אפשר לחוקרים לראות חנקן חמצני בסביבות של גידולים, in-vivo. מפתחי הגשושית ראו שבעכברים קיים קשר בין עלייה ברמות החנקן החמצני שבה מתפתחים גידולים לבין תזונה עתירת שומן. ייתכן שהקשר הזה מתווך על ידי כך שחנקן חמצני קשור לדלקת, ודלקת קשורה לסרטן. הקשר בין דיאטות עתירות שומן וסרטן עשוי להוביל להתקדמות במניעה, אבחון וטיפול במחלה.

הגשושית המולקולרית, הייעודית להדמיית חנקן חמצני, מייצרת תמונות עמוק בתוך רקמת הגוף, נקראת BL660-NO. היא מפיצה אור אינפרה-אדום ומספקת מבט לתוך המיקרו-סביבה של גידולים סרטניים. היא מבוססת על קבוצה של אטומים או מולקולות המשמשים לניתוח תכונות של מולקולות אחרות על ידי בחינת יחסי הגומלין ביניהן.

באמצעות הבדיקה, החוקרים ראו רמות גבוהות יותר של חנקן חמצני בגופם של עכברים שניזונו מתזונה עתירת שומן בהשוואה לעכברים בדיאטה דלת שומן.

החוקרים השתמשו בעכברי BALB/c נושאי סרטן השד. העכברים שאכלו דיאטה עתירת שומן, שבה 60% מהקלוריות הגיעו משומן, פיתחו השמנת יתר וגידולים גדולים. קבוצת הביקורת ניזונה מדיאטה עם 10% שומן. רמות החנקן החמצני נבדקו בשתי הקבוצות ונראתה עלייה ברמות החנקן החמצני בעכברים שניזונו מתזונה עתירת שומן.

בעוד שהמחקר תומך ברעיון שנדרש חנקן חמצני במיקרו-סביבה של גידול, מינונים גבוהים שלו משמשים גם בכימותרפיה כאמצעי להרג תאי גידול, דבר שהופך את הקשר בין חנקן חמצני לסרטן למורכב.

נראה שריכוז נמוך של חנקן חמצני תומך בצמיחת גידול, בהתפשטותו וביצירת גרורות, בעוד שריכוז גבוה הורג את התאים הסרטניים באמצעות נזק ל-DNA. התפקיד הכפול של החנקן החמצני עשוי להיות תלוי גם בתזונה ובמיקרו-סביבה של הגידול. בנוסף, הקשר בין חנקן חמצני לגידולים נראה ספציפי לסוג הגידול.

במקרים מסוימים, נוכחות של חנקן חמצני או האנזימים שמייצרים אותו קשורה לפרוגנוזה טובה יותר של המטופל, אך לעתים קרובות יותר חנקן חמצני קשור לסוגי סרטן אגרסיביים יותר. משנמצא הקשר בין הימצאות חנקן חמצני לסיכון לסרטן, מחקרים עתידיים יבדקו דרכים למנוע זאת או להשתמש בידע זה כדי לפתח טיפולים חדשים למחלות הסרטן.

נושאים קשורים:  דיאטה עתירת שומן,  סרטן,  מחקרים,  חדשות,  חנקן חמצני
תגובות
אנונימי/ת
06.06.2022, 21:12

אהבתי את התמונה.