חדשות

תזונה ים תיכונית ירוקה משפיעה על האטת ההזדקנות הטבעית של המוח

מחקר בינלאומי בהובלת חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון מצא: תזונה ים תיכונית ירוקה ועשירה בפוליפנולים עשויה להאט את הניוון הטבעי של מוח הקשור לגיל

צריכה מוגברת של תה ירוק, מנקאי ואגוזי מלך לצד צריכה מופחתת של בשר אדום ומעובד נקשרו באופן מובהק להאטה בסמנים האנטומיים במוח הקשורים להזדקנות מוחית. צילום: אילוסטרציה

תזונה ים תיכונית ירוקה, עשירה בפוליפנולים (תרכובות מזון הנוצרות ע"י הצומח) ודלה בבשר אדום ומעובד עשויה להאט את ניוון המוח הקשור לגיל, כך על פי מחקר בינלאומי חדש שנערך בראשות אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ממצאי המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת The American Journal of Clinical Nutrition.

כ-284 משתתפים בגילאי 31-82 לקחו חלק בניסוי שנמשך על פני 18 חודשים. המשתתפים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות: קבוצת שפעלה על פי הנחיות תזונה בריאה, קבוצת שיישמה תזונה ים תיכונית וקבוצה שיישמה תזונה ים תיכונית ירוקה.

בקבוצת התזונה הים תיכונית, המשתתפים קיבלו 30 גרם אגוזי מלך עשירים בפוליפנולים מדי יום. בקבוצה הים תיכונית הירוקה סופקו למשתתפים מעבר לאגוזי המלך, גם 4 כוסות תה ירוק ביום ושייק מנקאי ירוק שהיווה תחליף חלבון צמחוני לבשר. בקבוצה הים תיכונית הירוקה הוכפלה כמות הפוליפנולים בהשוואה לקבוצה הים תיכונית. בנוסף, כל שלוש הקבוצות השתתפו בתכנית פעילות גופנית המבוססות על פעילות אירובית, לרבות מנוי חינם בחדר כושר.

לנבדקים נערכו סריקות MRI מוחיות לפני ובתום הניסוי בהם נמדדו נפחי אזורים במוח הקשורים להזדקנות טבעית.

המשתתפים נבחרו בתחילה על סמך גודל היקף הבטן או דיסליפידמיה (הפרעה בחילוף החומרים של השומנים בדם) - כולם עובדי המרכז למחקר גרעיני בדימונה - כך שארוחת הצהריים שסופקה היתה במעקב.

הניסוי נעשה בראשות פרופ' איריס שי, מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון בנגב ופרופסור נלווית באוניברסיטת הרווארד יחד עם ד"ר אלון קפלן, פרופ' אילן שלף, פרופ' גליה אבידן מאוניברסיטת בן גוריון ומספר צוותים בינלאומיים של מומחי מוח מגרמניה, מארה"ב ומקנדה.

פרופ' איריס שי. "פוליפנולים יכולים לחצות את מחסום הדם-מוח להפחית דלקת עצבית ולעורר התפשטות תאים ונוירוגנזה". צילום: דני מכליס/ אונ' בן גוריון

החוקרים הופתעו לזהות שינויים דרמטיים בניוון המוח (ירידה בנפח ההיפוקמפוס והתרחבות נפח חללים צידיים) בתוך 18 חודשים, כאשר קצב הניוון הואץ משמעותית מגיל 50 ואילך.

החוקרים גילו הפחתה משמעותית בקצב ניוון המוח בקרב משתתפי הדיאטות הים תיכוניות, ובעיקר בקרב משתתפי התזונה הים תיכונית הירוקה.  מקרב פאנל נרחב של סמני דם נמצא כי שיפור בבקרת הסוכר היה הגורם שהיה קשור הכי משמעותית להאטת הזדקנות המוח - עוד הוכחה לקשר בין סוכרת לדמנציה.

צריכה מוגברת של תה ירוק, מנקאי ואגוזי מלך לצד צריכה מופחתת של בשר אדום ומעובד נקשרו באופן מובהק להאטה בסמנים האנטומיים במוח הקשורים להזדקנות מוחית. החוקרים הצליחו לזהות פוליפנולים בשתן שמקורם בתזונה הירוקה שנקשרו להאטת ההזדקנות המוחית.

"הקשר המועיל בין תזונה ים תיכונית ירוקה לבין ניוון עצבי הקשור לגיל עשוי להיות מוסבר בחלקו על ידי שפע של פוליפנולים", הסבירה פרופ' שי, החוקרת הראשית. "הפוליפנולים נמצאים במקורות מזון מהצומח שיש להם מטבוליטים נוגדי חמצון ואנטי דלקתיים. פוליפנולים אלה יכולים לחצות את מחסום הדם-מוח להפחית דלקת עצבית ולעורר התפשטות תאים ונוירוגנזה של מבוגרים בהיפוקמפוס".

"הממצאים שלנו עשויים להצביע על דרך פשוטה, בטוחה ומבטיחה להאט את ניוון העצב הקשור לגיל על ידי הקפדה על תזונה ירוקה ים תיכונית", סיכם ד"ר קפלן.

המחקר מומן על ידי משרד הבריאות הישראלי, משרד המדע והטכנולוגיה הישראלי, קרן המחקר הגרמנית DFG וועד אגוזי המלך של קליפורניה. גורמי המימון של המחקר לא היה מעורבים בשום שלב בתכנון, ביצוע או ניתוח של המחקר, ולא היתה להם גישה לתוצאות המחקר לפני הפרסום.

נושאים קשורים:  ניוון מוחי,  תזונה ים תיכונית,  תה ירוק,  אגוזי מלך,  פוליפנולים,  אוניברסיטת בן גוריון,  ד"ר אלון קפלן,  מחקר,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
14.01.2022, 14:17

...כקוריוז..אגוז מלך שכידוע מזכיר בקפליו את אנטומיית המח,"מסמל" את תרומתו ללאדם...