חדשות

נטילת חומצה פולית ואבץ בגברים עם בעיות פוריות לא שיפרה את איכות הזרע

במחקר אמריקאי לא נמצא הבדל בשיעור הלידות ובאיכות הזרע בין גברים עם בעיית פוריות שנטלו תוספי חומצה פולית ואבץ לבין קבוצת הביקורת שנטלה פלצבו

חומצה פולית. צילום אילוסטרציה

נטילה יומית של חומצה פולית או אבץ – או שני תוספים אלה במשולב – לא שיפרה את איכות הזרע ואת שיעור הלידות אצל זוגות שקיבלו טיפול כזה במסגרת טיפולי פוריות. כך נמצא במחקר חדש שנעשה בארה"ב ופורסם בשבוע שעבר ב-JAMA.

במחקר שנעשה ב-2017-2013 נטלו חלק 2,370 זוגות כאשר הגיל הממוצע של הגברים היה 33. בעוד ששיעור לידות חי אצל גברים שקיבלו מינון יומי של חוצה פולית (5 מ"ג) ואבץ (30 מ"ג) הגיע ל-34%, בקרב גברים עם בעיות פוריות אלו שהיוו קבוצת ביקורת השיעור היה 35%. כלומר, לא היה הבדל מהותי.

את המחקר הוביל ד"ר אנריק שיסטרמן (Enrique F. Schisterman) מהמכון הלאומי האמריקאי לבריאות הילד בבת'סדה, מדינת מרילנד. טופלו במסגרת המחקר זוגות עם בעיות פוריות של הגברים בסולט לייק סיטי, שיקגו, מיניאפוליס ואיווה.

החוקרים בדקו את הצלחת הטיפול שניתן באמצעות חומצה פולית בלבד כתוסף או יחד עם אבץ. לא נמצאו הבדלים בפרמטרים המציגים איכות זרע – כמו ספירת זרע, תנועתיות או תצורת תאי הזרע.

למעשה, הדגישו עורכי המחקר בדיווחם, הבעיה באיכות נמוכה של הזרע היא עקב פרגמנטציה גדולה של הדנ"א בזרע. בקרב אלה שנטלו את התוספים נמצא שיעור ממוצע של 29.7% בפרגמנטציה של הדנ"א הזרעי, לעומת 27.2% בקבוצת הפלצבו.

נושאים קשורים:  חומצה פולית,  אבץ,  תוספי תזונה,  ספירת זרע,  פוריות,  טיפולי פוריות,  חדשות
תגובות