מחקרים

האם דיאטה קטוגנית יכולה לעזור בטיפול במחלות עם פגיעה במיאלין?

החוקרים הצליחו להראות שדיאטה קטוגנית הובילה להפחתת ניוון האקסונים וסייעה לתיקון הנזק שנגרם להם במודל של עכברים עם מחלת פלציאוס-מרצבכר

02.09.2019, 11:32

מחלת פלציאוס מרצבכר (PMD – Pelizaeus-Merzbacher) היא לויקודיסטרופיה קטלנית שאיננה ניתנת לטיפול. במודל PMD עם מחסום דם-מוח לא שלם, נמצא כי תוספי כולסטרול מעודדי גדילה של ממברנות מיאלין.

במחקר הנוכחי, החוקרים הדגימו כי בניגוד למה שנצפה במודלים של עכברים, תוספי כולסטרול שניתנו לשני מטופלים עם PMD לא הובילו להתקדמות משמעותית בהיפומיאלניציה, ייתכן בגלל שמחסום הדם-מוח השלם לא אפשר את כניסת הכולסטרול ל-CNS. בעקבות הממצאים הללו החוקרים יצרו מודל של עכברים עם מחסום דם-מוח שלם והראו שדיאטה קטוגנית עשירה בשומנים ודלה בפחמימות הובילה לשיקום האוליגודנדרוציטים והעלתה את המיאלנציה ב-CNS.

החוקרים מצאו גם כי הדיאטה הצליחה להפחית את ניוון האקסונים ולנרמל את התפקודים המוטוריים. בנוסף, בפרדיגמה של רה-דמיאלינציה באדם בוגר, דיאטה קטוגנית סייעה לתיקון והפחתת הנזק לאקסונים.

החוקרים הציעו כי טיפול עם שומנים, כמו גופי קטן, אשר חודרים בקלות אל המוח, עשוי לעקוף את הדרישה למחסום דם-מוח פרוץ בטיפול במחלות של מיאלין.

מקור: 

Stumpf, S.K. et al. (2019) Acta Neuropathologica 138,1.

נושאים קשורים:  דיאטה קטוגנית,  מיאלין
תגובות
 
אנונימי/ת
03.09.2019, 12:38

דיאטה קטוגנית היא פתרון להרבה מחלות כן ירבו המחקרים

השאלה אם דיאטה מסוג כזה לא עלולה גם לגרום לנזק.