חדשות

הסיכון למחלת העצמות SCFE גדול פי 17 בילדים עם השמנת יתר

מחקר שנערך בבריטניה בקרב כ-600 אלף ילדים לאורך שבע שנים הוכיח קשר ישיר בין השמנת יתר להחלקת ראש עצם הירך – Slipped Capital Femoral Epiphysis

השמנה בקרב ילדים(צילום: אילוסטרציה)

מחקר שנערך בבריטניה בקרב כ-600 אלף ילדים לאורך שבע שנים הוכיח קשר ישיר בין השמנת יתר להחלקת ראש עצם הירך – Slipped Capital Femoral Epiphysis - מחלה שעשויה להוביל לכאבים עזים, לצליעה ואף לצורך בניתוח מורכב. ממצאי המחקר פורסמו החודש ב-Pediatrics.

המחקר, שמצא כי הסיכוי ללקות במחלה זו עולה ככל שהילד הוא בעל עודף משקל גבוה יותר, מצטרף לרשימה ארוכה של ממצאים המקשרים בין השמנת יתר אצל ילדים למגוון מחלות, ביניהן סוכרת, לחץ דם גבוה ואף סרטן.

עורכי המחקר חישבו ומצאו כי ילדים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון לסבול מהחלקת ראש עצם הירך עד כדי פי 17 יותר מאשר ילדים שאינם סובלים מעודף משקל.

מחלת האפיפיזה הפמוראלית (SCFE) היא אחת מבעיות הירך הנפוצות ביותר בקרב ילדים ומתבגרים. המחלה גורמת ל"כדור" שבראש עצם הירך להחליק דרך "לוחית הצמיחה" של הילדים. התוצאה: ניתוק חלקי או מלא של ראש העצם מצוואר עצם הירך, מה שעלול לגרום לצליעה ניכרת ולכאבים עזים עד לאי יכולת להניע את מפרק הירך ולשאת משקל על הגפה הפגועה. לעתים קרובות מחלה זו דורשת ניתוח לתיקון הירך והוא ניתוח מורכב.

מחברי דו"ח המחקר מסרו שלמרות שהקשר בין המחלה הזאת להשמנת יתר הגורמת ללחץ נוסף על העצמות הוכר כבר בעבר, עד למחקר הנוכחי לא הוצגה מעולם הוכחה מכרעת לקשר הישיר ביניהן.

צוות החוקרים מאוניברסיטאות אוקספורד, ליברפול, אברדין ובית החולים לילדים Alder Hey בדקו נתונים על משקל הגוף של יותר מ-597 אלף ילדים גילאי 5 ו-6. שבע שנים מאוחר יותר התברר כי 39,500 מהם אובחנו כבני נוער בעלי עודף משקל גבוה ו-209 אובחנו כסובלים מ-SCFE.

בהשוואה לילדים שהיו בעלי משקל גוף תקין בתחילת המחקר, הילדים עם ההשמנה החמורה היו בסיכון גבוה כדי פי שישה לפתח SCFE, וילדים בעלי עודף משקל היו בסיכון גבוה פי ארבעה לפתח SCFE. כשהגיעו הילדים לגילאים 11 עד 12 שנה נמצא כי אצל אלה עם השמנת יתר חמורה היה סיכון פי 17 ללקות ב-SCFE, לעומת בני גילם בעלי משקל תקין.

"השמנת יתר בקרב ילדים היא מגיפה של ממש בעולם המערבי ובישראל, הנמצאת במקום השני בין מדינות המפותחות עם שיעור הילדים הסובלים מעודף משקל", ציינה רויטל אדמוני, יוזמת תכנית "אוכלים בריא" ללימוד תזונה נכונה בבתי הספר. "כפי שעוד ועוד מחקרים מוכיחים, ממש לא מדובר בעניין של אסתטיקה בלבד אלא בהשפעה שלילית ברורה על הבריאות לטווח הקרוב והרחוק, עם סיכון גבוה יותר באופן משמעותי ללקות במגוון מחלות, ביניהן סוכרת, לחץ דם גבוה ואפילו עשרה סוגים שונים של סרטן וזאת בנוסף למחלת העצמות שהמחקר תיאר".

נושאים קשורים:  השמנת יתר,  השמנה בילדים,  החלקת ראש עצם הירך,  Slipped Capital Femoral Epiphysis,  חדשות
תגובות