חדשות

תקנות סימון המוצרים של משרד הבריאות יובאו להצבעה בוועדת הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הודיע כי משרדו עומד על כך שכמות הנתרן במזון נוזלי תחייב סימון באדום

מדף מוצרי מזון בסופרמרקט (צילום: אילוסטרציה)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום (ב') דיון נוסף בתקנות סימון מוצרי המזון. בתום הדיון נמסר כי ההצבעה עליהן תתקיים מחר (יום ד').

לקריאה נוספת:

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הודיע כי משרדו עומד על כך שכמות הנתרן במזון נוזלי  תחייב סימון באדום. השינוי במקום 100 מ"ג נתרן ב-100 מ"ל מזון נוזלי – הסימון המחייב יהיה ל-400 מ"ג ב-100 מ"ל. משרד הבריאות והוועדה יקיימו התייעצויות בנושא זה לפני ההצבעה.

ד"ר חגי לוין, מאיגוד רופאי בריאות הציבור וד"ר דורית אדלר מהפורום הישראלי לתזונה בת קיימא, קראו לחברי הוועדה שלא להעניק פטור מסימון לאבקות תיבול העשירות בנתרן. אולם מנכ"ל משרד הבריאות השיב להם, כי בדרך כלל נעשה שימוש במשורה באבקות תיבול ועקב כך ההשפעות על רמות הנתרן בגוף זניחות.

בדיון שהתפתח טענו חברי הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) ועבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) כי השינוי לגבי סימון הנתרן עלול לפגוע בבריאות הציבור. "מה הביא אתכם להעלות את הכמות? האם לוביסטים דיברו אתכם?", תהתה ח"כ כהן-פארן.

ח"כ מירב בן-ארי (כולנו) התערבה: "אנחנו לא מושפעים מלוביסטים. אנחנו שומעים את כל הצדדים ומקבלים החלטות בעצמנו".

חברי הכנסת בן-ארי, מיכל בירן (המחנה הציוני), אברהם נגוסה (הליכוד) והיו"ר אלי אלאלוף (כולנו) אמרו כי נפגשו עם נציגי חברת תנובה. ח"כ אלאלוף פנה לשבי גטניו מהעמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שקרא לחברי הכנסת לחשוף עם מי נפגשו לקראת הדיונים על התקנות: "הקדמתי אותך ונתתי גילוי נאות בפתח דבריי. תפסיקו להשמיץ את חברי הכנסת. אנחנו ורק אנחנו נחליט".

ויכוח התעורר בעקבות בקשת משרד הבריאות לפטור מסימון אבקות מרק, אבל לסמן במדבקות אדומות גבינה צהובה. ח"כ אלאלוף הבהיר כי יתייעץ בנושא זה עם מנכ"ל משרד הבריאות ויביא את המלצתו להחלטת חברי הוועדה.

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הגיבה: "אבקות מרק הן מצבור של נתרן וסוכר. למה קטשופ איננו פטור מסימון ואבקות מרק - כן?". לגבי הגבינה הצהובה אמרה: "אנחנו בסך הכול מעלים את מודעות ההורים ולא אוסרים על צריכה. אנחנו עושים שינוי עומק בצריכת המזון של ילדינו".

ח"כ כהן-פארן הצטרפה לדבריה: "הגיע זמן שנבין כי מה שאכלנו עשרות שנים איננו בריא - ושנגיד את זה לציבור. יש מקורות אחרים לסידן. זה עניין של חינוך".

ד"ר חגי לוין: "יש הרבה חלופות בריאות יותר. לא ייתכן שבגלל שלגבינה הצהובה יש 'לובי' חזק, היא תקבל פטור מסימון". דיאטנית קלינית במועצת החלב, שרית עטיה, הגיבה: "אני מוטרדת ממה שיהיה בסנדוויץ' של הילדים במקום הגבינה הצהובה. כ- 80% מהילדים בישראל לא צורכים מספיק סידן". המדען הראשי של תנובה, זאב פיקובסקי: "הגבינה הצהובה נופלת קורבן. יש לה גם רכיבים כמו חלבון וסידן וויטמינים ומינרלים שנכללים במוצר באופן טבעי. אני חרד לגורל הילדים. אם צריכת הסידן תפחת בגלל שאימא תחשוב שזה מסוכן, אנחנו נצטער על זה בעוד עשר שנים".

לבקשת משרד הבריאות סוכם כי לתקנות יתווסף סעיף לפיו אם מוצר קטן, הפטור מסימון, נארז בתוך אריזה גדולה, אזי או האריזה הגדולה תהיה חייבת בסימון או כל אחד מהמוצרים הקטנים בה יהיו חייבים בסימון.

לגבי תרכובות מזון לתינוקות, הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות כי המשרד מבקש לפטור לחלוטין סימון של תרכובות המיועדות לתינוקות עד גיל שנה בשל היותן מזונם היחיד אם אינם יונקים, אולם לתרכובות המיועדות לפעוטות מעל גיל שנה תהיה חובת סימון של כמות הסוכר. יינתן פטור מסימון אדום ומסימון כמות סוכר למזון המורכב מרכיב אחד בלבד (מלח, סוכר, שמן, טחינה). שמן קוקוס ושמן דקל יחויבו בסימונים בשל שומן רווי.

נושאים קשורים:  חדשות,  סימון מוצרים,  משרד הבריאות,  תזונה
תגובות