חדשות

"הדסה": רופאים הצליחו להציל חיי צעיר שנטל תערובת צמחים שהזמין מהאינטרנט

הצעיר הזמין מ-Ebay תוסף צמחי שהיה אמור להיות עשוי מ"עצבונית החורש", הרגיש רע והזעיק את מד"א לפני שהתמוטט; הוא הובהל לבית חולים במצב אנוש וחזר לאיתנו רק השבוע, חודש לאחר המקרה

הזמנת מוצרים באינטרנט (צילום: אילוסטרציה)

במחלקת טיפול נמרץ ב"הדסה" עין כרם טופל, מאז בוקר יום כיפור ועד השבוע, בן 27 מירושלים, שעבר מה שבית החולים הגדיר כהתמוטטות רב-מערכתית בעקבות הרעלה מחומר צמחי שהזמין באינטרנט. רק השבוע הוא חזר לאיתנו, מסר בית החולים.

בית החולים מסר כי הוא מפרסם את המקרה כדי לעדכן את הציבור בנוגע לסכנות שבשימוש בחומרים בלתי מוכרים שנקנו דרך האינטרנט. הצעיר הזמין מאתר באינטרנט חומר נטורופתי - אבקה מעלי הצמח המכונה BUTCHERS BROOM - ובעברית "עצבונית החורש". הוא חלט משקה עם האבקה שקיבל, ובמהרה החל לחוש לדבריו "שאירע משהו מאוד לא כשורה". הוא הזעיק לביתו ניידת טיפול נמרץ של מד"א ועוד הספיק לפני שקרס למסור לפרמדיקים את השקית ובה הצמח הכתוש.

ד"ר אהוד רודיס (צילום: "הדסה")

בהודעת בית החולים נמסר כי הצעיר אמר: "חיפשתי נוסחה לרקיחת חליטה שתסייע בפעילות מעיים סדירה. הזמנתי ב-Ebay תערובת ספציפית. דקות לאחר ששתיתי מהחליטה הדופק הרקיע שחקים, הבנתי מיד שמשהו לא טוב קורה והזעקתי עזרה. התעוררתי רק אחרי קרוב לשבועיים ב'הדסה'".

עם הגיעו לבית החולים הובן שמצבו קשה ביותר. לבית החולים הוזעק צוות של רופאים בכירים ומפעילת מכונת "אקמו" המשמשת לפעולת לב-ריאה. ד"ר אהוד רודיס, רופא בכיר במחלקה לניתוחי לב וחזה, אמר: "כשהמטופל הגיע לחדר המיון הוא היה בכשל נשימתי חמור ובחוסר אספקת חמצן לגוף. במיון הצליחו להחדיר צינור לקנה הנשימה וכך הועבר לטיפול נמרץ לייצוב מצבו האנוש. למרות ההנשמה בשיטות המתקדמות לא חל שיפור משביע רצון במצבו".

"הפעלת ה'אקמו' נעשתה על למנוע ככל הניתן נזק קשה יותר, תמידי,  לרקמות גופו - בכללן מערכות חיוניות - בשל מצוקת החמצון", אמר ד"ר רודיס. "מכונת ה'אקמו' אליה חובר יכולה לקחת על עצמה את תפקוד הריאות, או הלב והריאות גם יחד. תפעול המכונה רגיש ומורכב במיוחד. כמה מחברי הצוות המיומן והמנוסה שהוזעק הגיע הישר מבתי הכנסת, באמצע החג".

"עם חיבור המטופל למכונה חל שיפור בערכי החמצון - ומצבו התייצב. נדרשו עוד כמה ימים של תלות במכונה, עד שנראה היה כי רקמות גופו מסוגלות להגיע לרמות חמצון טובות ללא תמיכה. בשלב זה נותק מהמכונה והחל, הלכה למעשה, בתהליך החזרה לחיים".

ד"ר סיגל סבירי (צילום: "הדסה")

"כששב להכרה הוא החל להיזכר די במעורפל בנסיבות האירוע וסיפר על החומר שנטל", הוסיפה ד"ר סיגל סבירי, מנהלת היחידה לטיפול נמרץ פנימי, אליה הועבר בהמשך כדי לגמול אותו מהנשמה. העברנו את החומר, שכאמור הגיע עם המטופל, לאנליזה במשרד הבריאות. בהתאם לתוצאות אנחנו מצפים שיתפרסמו בימים הקרובים המלצות מומחי המשרד עבור כלל הציבור. ביחידת טיפול נמרץ הוא קיבל טיפול תומך אינטנסיבי. השיפור שחל במצבו המורכב היה איטי ביותר, עד להתאוששות".

ד" רודיס הוסיף: "אנחנו מקווים שבמהלך השבוע נוכל לשחרר את המטופל לביתו. עלי לציין את העובדה שחייו ניצלו תודות לתגובה המהירה של צוות מד"א ואחר כך צוות הטכנאים, האחיות והרופאים בהדסה, שעשו כל שביכולתם כדי להצילו".

"המסקנה היחידה המתבקשת מהאירוע: אנחנו מפצירים בכל מי שמזמין דרך האינטרנט או בדרכים אחרות תערובות מהסוג הזה לצורכי תזונה ובכלל להיוועץ תחילה עם בעלי מקצוע ולרכוש חומרים כאלו אך ורק מספקים מורשים. לשמחתנו המקרה הזה זכה לטיפול מעולה ולסוף טוב, אך 'טיולים על שפת תהום' כמו שאותו מטופל, אינם מומלצים".

נושאים קשורים:  חדשות,  הרעלה,  אינטרנט,  Ebay,  BUTCHERS BROOM,  "עצבונית החורש",  אזהרה
תגובות