חדשות

משרדי האוצר, הכלכלה והמשפט יוצאים נגד רפורמת סימון המוצרים לפי הרכב תזונתי

למרות שהיו שותפים לדיונים ולהחלטה כי מוצרי מזון יסומנו באדום ובירוק על פי תרומתם או הנזק שהם גורמים לבריאות, הודיעו המשרדים לפי דיווח ב"דה מרקר" כי יתנגדו לרפורמה שהתקבלה

מדף בסופרמרקט, מזון מעובד (צילום: אילוסטרציה)

משרדי הכלכלה, המשפטים והאוצר מתנגדים לרפורמה שיזמה ועדה של משרד הבריאות בנוגע לסימון מוצרי מזון לפי ההשלכות הבריאותיות שלהם - למרות שהיו חברים בוועדה. הרפורמה אמורה להיכנס לתוקף בינואר 2018 ונחשבת לפרויקט דגל שמוביל מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב.

לפי דיווח ב"דה מרקר" הבוקר (ב'), במסמך שהעביר משרד הכלכלה למשרד הבריאות נכתב: : "המתכונת הנוכחית של טיוטת התקנות אינה מקובלת עלינו... אנחנו תומכים במטרת התקנות שנועדו להגביר את נגישות המידע לצרכן - התנגדותנו היא לאופן של הנגשת המידע המוצע בטיוטת התקנות".

לפי הדיווח, משרד הכלכלה קובע כי "הסימון המתוכנן אינו מקובל בעולם, סותר את עיקרון הרגולציה המקובל במדינות מפותחות, ועלול ליצור חסם יבוא משמעותי". זאת, בשל הצורך להדביק על המוצרים מדבקות בירוק (ערכי תזונה חיוביים) או אדום (ערכים שליליים) בשל הרכב המוצר ותכולת הנתרן, הסוכר והשומן הרווי שבו. המשרד טוען כי הדבר עשוי לייקר את מוצרי המזון, וליצור בעיות בתחום היבוא. טענות דומות השמיעו בעבר יצרני ויבואני המזון.

בר סימן טוב אמר בתגובה ל"דה מרקר", כי מדובר ב"אמבוש" של המשרדים: "גם משרדי הכלכלה והאוצר שאחראים על הצמיחה, הפריון והתעסוקה צריכים להיות מוטרדים מהעובדה שאנחנו מגדלים פה דור של שמנים בצורה קיצונית, שיהיו לא־פרודוקטיביים ויתקשו להשתלב בצבא ובשוק העבודה".

לדבריו, "העובדה שילדי ישראל נמצאים בצמרת צריכת הסוכר, לצד החמרת ההשמנה, צריכה להדליק נורות אדומות בכל משרד ממשלתי בישראל, ולהביא להירתמות ממשלתית לפעולה לצמצום התופעה".

כתבת העיתון, רוני לינדר-גנץ, הביאה את דבריו של בכיר בתעשיית המזון, שאמר ל"דה מרקר" בתגובה להודעת משרד הכלכלה: "מדובר ברעידת אדמה... משרד הכלכלה מקבל פה את טענת היצרנים והיבואנים שמשרד הבריאות זרק מכל המדרגות לאורך כך הדרך - שלפיה לרגולציית המדבקות הולך להיות מחיר כלכלי ומי שיספוג אותו הוא האזרח. כלומר, לא רק היבואנים טוענים שהרגולציה הזאת תגרום לעליית מחירים — כעת זה משרד ממשלתי שאומר את זה". לפי הדיווח, גם שרת המשפטים איילת שקד מתנגדת לרפורמה במתכונתה הנוכחית.

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  משרד הכלכלה,  משרד האוצר,  רפורמה,  סימון מוצרים,  ערכים תזונתיים
תגובות