חדשות

שר הבריאות אימץ המלצות ועדה שבחנה דרכים לסייע לחולי צליאק בישראל

בין השאר, כוללות ההמלצות סבסוד של 240 שקל בחודש לחולי צליאק לרכישת מוצרים, עידוד יצרנים ישראלים לייצר מוצרים ללא גלוטן ופתיחת השוק ליבוא יעיל יותר

מדף בסופרמרקט, מזון מעובד (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות הודיע אתמול (א') על השלמת מהלך להוזלה משמעותית של מחירי מוצרי מזון נטול גלוטן, לטובת חולי הצליאק בארץ. שר הבריאות הודיע כי אימץ את המלצות הוועדה הבין-משרדית שעסקה בנושא. הוועדה כללה את נציגי משרדי הבריאות, הכלכלה, האוצר והביטוח הלאומי ובראשה עמד פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות.

אתר Ynet דיווח, כי במסגרת היוזמה החדשה, חולי צליאק יקבלו "כרטיס מועדון" שיקנה להם הנחה בסך 240 שקל מדי חודש בקניית מוצרי מזון ללא גלוטן. עוד המליצה הוועדה, שמוצרי המזון ללא גלוטן יוצבו במיקום בולט בחנויות. במקביל, הומלץ לבטל את הסבסוד של מחיר הקמח נטול גלוטן. על פי הדיווח, למרות הודעות משרד הבריאות, משרד האוצר עדיין מתנגד למהלך, שעלותו הכספית צפויה לנוע בין 63 ל-90 מיליון שקל בשנה לכל הפחות.

משרד הבריאות הודיע, כי הוועדה בחנה ואיפיינה את הסיבות למחיר הגבוה של פריטי מזון ללא גלוטן. לאחר בחינת כלל ההיבטים, גיבשה הוועדה שורה של המלצות שנועדו להקל על החולים ולהוריד את מחירם של המוצרים.

בין ההמלצות:

- תמיכה במפעלים שייצרו מזון ללא גלוטן בהיקף של 9 מיליון שקל. פעולה זו צפויה להגביר את היצע המוצרים ואת התחרות בשוק המזון נטול הגלוטן, ולהביא לירידה משמעותית במחירו.

- הקלות רגולטוריות על ייצור מזון ללא גלוטן בישראל. ההקלות יינתנו, תוך שמירה על בריאות הציבור, למפעלים שייצרו מזון ללא גלוטן.

- הקלות רגולטוריות על יבוא מוצרי מזון ללא גלוטן, באופן שיאפשר ליבואנים להגדיל את מגוון המוצרים שיגיע לשוק ולהוזיל את מחירם.

ליצמן אמר עם הגשת דו"ח הוועדה: "מדובר במהלך חברתי חשוב, מתוך מחויבות והכרה בזכויותיהם של אלו הסובלים והנדרשים למזון ללא גלוטן. כבר עתה ניתן לראות את הניצנים הראשונים של הירידה במחירי מוצרי המזון הללו. נפעל להמשך המגמה הזאת לטובת אוכלוסיית החולים".

יו"ר הוועדה הבין-משרדית, פרופסור גרוטו, הוסיף: "המהלך יביא להגדלת מגוון המוצרים של פריטי מזון נטול גלוטן, במקביל להורדת מחירי המוצרים, על מנת לאפשר לחולי הצליאק בישראל נגישות רבה יותר למזון באיכות נאותה הנדרש להם ובמחיר סביר".

לצד התנגדות האוצר, גם העמותה לזכויות חולי הצליאק הביעה ביקורת על ההמלצות. דן סולומון מהעמותה לזכויות חולי צליאק אמר בתגובה להודעה: "אין בתכנית משרדי האוצר והבריאות כדי להוזיל את המוצרים. במקרה הטוב אולי ישתנה מגוון המוצרים שיהיה בשוק - אך מחירם לא יירד ויוקר המחייה של חולי הצליאק לא ישתנה. התמיכה המוצעת על ידי שר הבריאות לא מגיעה ישירות לחולי הצליאק, והם לא ירגישו אותה כלל".

סולומון הוסיף: "שר האוצר מתגאה בהורדת המחירים של מוצרים ללא גלוטן, אך עובדתית המחירים הוזלו עוד בטרם כניסתו לתפקיד - וזאת כתוצאה מפעולת ארגון זכויות הצליאק".

נייר העמדה המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  צליאק,  ועדה בין-משרדית,  משרד הבריאות,  מזון,  סבסוד
תגובות