חומצות שומן מונו בלתי-רוויות

שילוב שמן קנולה בדיאטה עם ערך גליקמי נמוך לחולי סוכרת סוג-2

מחקר רנדומלי מבוקר הראה, כי שילוב של שמן קנולה בדיאטה עם ערך גליקמי נמוך סייע להפחית את רמת המוגלובין A1c בקרב חולי סוכרת

23.06.2014, 10:57

דיאטה בעלת ערך גליקמי נמוך נמצאה קשורה במחקרי עוקבה בהפחתת היארעות סוכרת ומחלות קרדיווסקולריות. חומצות שומן מונו בלתי-רוויות (MUFA) וחומצות אלפא לינולאיות (ALA) הפחיתו סיכון למחלות קרדיווסקולריות במחקרים רנדומליים, ועשויות להועיל גם בהפחתת הסיכון לסוכרת. שילוב בין השניים, עשוי, אם כן, להיטיב הן מבחינת היפרגליקמיה והן מבחינת הסיכון הקרדיווסקולרי אצל חולי סוכרת.

במחקר הנוכחי השוו חוקרים מקנדה בין דיאטה בעלת ערך גליקמי נמוך בתוספת שמן קנולה (המכיל גם MUFA וגם ALA) מול דיאטה עתירת-סיבים. הוכנסו למחקר חולי סוכרת סוג-2, מטופלים תרופתית, עם המוגלובין A1cי6.5%-8.5%. 141 חולים החלו את המחקר. 79% מקבוצת המחקר ו-90% מקבוצת הביקורת סיימו אותו.

ההפחתה בהמוגלובין A1c היתה גדולה יותר בקבוצת המחקר לעומת הביקורת: הפחתה של 0.47% (רווח בר סמך 95%; 0.54%-0.40%) לעומת הפחתה של 0.31% (רווח בר סמך 95%; 0.38%-0.25%), בהתאמה (P=0.002). התועלת היתה גדולה יותר בקרב חולים עם לחץ דם סיסטולי גבוה יותר.

החוקרים הסיקו, כי צריכה מוגברת של MUFA ו-ALA יחד עם דיאטה בעלת ערך גליקמי נמוך הפחיתה במעט את המוגלובין A1c, אולם היתה בעלת השפעה גדולה יותר אצל חולים עם יתר לחץ דם.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Jenkins DJA, Kendall CWC, Vuksan V, et al. Effect of Lowering the Glycemic Load with Canola Oil on Glycemic Control and Cardiovascular Risk Factors: A Randomized Controlled Trial. Diabetes Care. Published ahead printing: 14th June 2014.

נושאים קשורים:  חומצות שומן מונו בלתי-רוויות,  MUFA,  שמן קנולה,  המוגלובין A1C,  סוכרת סוג 2,  ALA,  יתר לחץ דם,  חומצות אלפא לינולאיות,  מחקרים,  מחלה קרדיווסקולרית
תגובות