חדשות

מחקר: ארוחת בוקר גדולה מעלה את הפוריות בנשים הסובלות מ-PCOS

המחקר הישראלי מעלה, כי נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות הפגינו עלייה בפריון - אם ארוחת הבוקר שלהן היתה גדולה מארוחת הערב

מחקר משותף לאוניברסיטה העברית בירושלים, למרכז הרפואי "וולפסון" בחולון ולאוניברסיטת תל-אביב מצא, כי תזמון מועדי הארוחות משפיע לא רק על הגזרה והמשקל - אלא שיש לו השלכות גם על רמת הפוריות של נשים.

במסגרת המחקר, שהובילו פרופסור אורן פרוי ומעיין ברנע מהמכון לביוכימיה, מדעי המזון והתזונה באוניברסיטה העברית ופרופסור דניאלה יקובוביץ' וד''ר חוליו ויינשטין מ"וולפסון" ומאוניברסיטת תל אביב, התגלה כי צריכת כמות קלוריות גבוהה יותר בבוקר מאשר בערב, מובילה למצב בריאותי טוב יותר. בקרב נשים הסובלות מאי סדירות במחזור החודשי, הוברר במחקר, אלו שאכלו ארוחת בוקר גדולה נהנו מעלייה ברמת הפוריות.

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) משפיעה על כ-6%-10% מכלל הנשים בגיל הפריון ופוגעת ביכולת הרבייה שלהן. תסמונת זו קשורה לתנגודת לאינסולין, המביאה לעלייה בהורמוני המין הזכריים (אנדרוגניים) ויכולה לגרום לאי סדירות במחזור החודשי, לאיבוד שיער, או לשיעור באזורי גוף שונים, להופעת אקנה, לבעיות פריון ולסוכרת בעתיד.

בניסוי, שנערך במשך 12 שבועות על נשים רזות בעלות BMI נמוך מ-23 הסובלות מתסמונת זו, חולקו הנשים לשתי קבוצות שצרכו כ-1,800 קלוריות ביום. השוני בין הקבוצות עמד על מועדי אכילת הארוחות הגדולות. קבוצה אחת צרכה כ-980 קלוריות בארוחת הבוקר, והשנייה צרכה אותה כמות אבל בארוחת הערב. החוקרים רצו לבדוק אם תזמון שונה של צריכת הקלוריות ישפיע על ההתנגדות לאינסולין ועל עלייה ברמות האנדרוגנים אצל נשים הסובלות מתסמונת ה-PCOS.

ממצאי המחקר, שהתפרסמו ב- Clinical Science,הראו תוצאות טובות יותר עבור הקבוצה שצרכה ארוחת בוקר גדולה. רמת הגלוקוז וההתנגדות לאינסולין ירדה אצל נשים מקבוצה זו ב-8%, כאשר בקבוצה השנייה מדדים אלו לא השתנו.

ממצא נוסף הראה, כי בקבוצת הבוקר נרשמה ירידה ברמת הטסטוסטרון בכמעט 50%, כאשר בקבוצת הערב המדד הזה לא השתנה. בקבוצת "ארוחת הבוקר" נרשמה גם עלייה דרמטית בשיעור הנשים המבייצות - ככל שהמחקר נמשך - בהשוואה לקבוצת "ארוחת הערב".

לדברי פרופסור פרוי, "המחקר מדגים באופן מובהק כי אמנם כמות הקלוריות שאנחנו צורכים ביום חשובה, אולם התזמון שבו אנחנו צורכים אותן - חשוב אף יותר".

נושאים קשורים:  חדשות,  תזונה,  פריון,  אוניברסיטת תל אביב,  המרכז הרפואי וולפסון,  האוניברסיטה העברית,  תסמונת השחלה הפוליציסטית
תגובות